OLEJEK LAWENDOWY: WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Delikatny, wszechstronny, kojący i antyseptyczny, zawsze pod ręką. Wszystko, co musisz wiedzieć o olejku lawendowym.

René Maurice Gattefossé, ojciec aromaterapii, przypadkowo eksperymentował z wyjątkowymi właściwościami antyseptycznymi i kojącymi olejku lawendowego po oparzeniach słonecznych. Lawenda jest bardzo odpornym, wieloletnim krzewem, pochodzącym z basenu Morza Śródziemnego; preferuje gleby przepuszczalne i wapienne, miejsca nasłonecznione i przewietrzone. Istnieje około 25 gatunków i nie wszystkie mają właściwości lecznicze. W zależności od odmiany zmienia się zarówno plon, jak i skład chemiczny olejku eterycznego. Najczęściej używana jest Lavandula angustifolia (prawdziwa lawenda).

Właściwości i zastosowania

Olejek eteryczny z lawendy pozyskiwany jest z kwiatów rośliny w procesie destylacji z parą wodną i charakteryzuje się nutą serca oraz intensywnym kwiatowym zapachem. Jest bardzo wszechstronna i delikatna. Nie ma szczególnych przeciwwskazań, chyba że masz alergię na roślinę, a także nadaje się dla małych dzieci. Nie zaleca się jednak jego stosowania w okresie ciąży.

  1. Psychika

Jest to jednocześnie relaksujący i orzeźwiający olejek, przydatny w łagodzeniu niepokoju i pobudzenia, promowaniu snu i poprawianiu nastroju. Można go łączyć z wodą do kąpieli, rozprowadzać do pokoju przez dyfuzor olejków eterycznych lub umieścić jedną lub dwie krople na poduszce, aby ułatwić sen.

  1. Skóra

Dzięki właściwościom antyseptycznym i łagodzącym jest przydatny w przypadku oparzeń, ran, ukąszeń owadów oraz nadmiaru sebum (trądzików i wyprysków). Stosowany jest do masażu, rozcieńczany olejem roślinnym, takim jak aloes, do maseczek na twarz oraz do robienia samodzielnych produktów do ciała, takich jak peelingi i środki czyszczące.

  1. Włosy

Masowanie skóry głowy olejkiem lawendowym rozcieńczonym w oleju roślinnym wzmocniłoby skórę głowy, przeciwdziałając wypadaniu włosów i promując wzrost.

  1. Ból głowy

Aby złagodzić bóle głowy, skronie masuje się dwiema kroplami olejku lawendowego.

  1. Astma, przeziębienie, zapalenie zatok

Fumigacje na bazie olejku lawendowego są panaceum na problemy z oddychaniem oraz na przeziębienia.

  1. Działanie rozkurczowe

Wskazany przy bólach brzucha, wzdęciach, spowolnionym trawieniu i kolkach. Masaże na bazie olejku lawendowego, rozcieńczonego wybranym olejem roślinnym, pobudzają trawienie i pracę jelit.

 

  1. Zapalenia jamy ustnej, owrzodzenia, zapalenie dziąseł

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i przeciwzapalnym jest przydatny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Rozcieńcz krople olejku lawendowego w szklance wody, aby wypłukać kilka razy dziennie. W razie potrzeby możesz dodać inne olejki eteryczne (np. mięta, szałwia).

  1. W domu

Olejek lawendowy może być używany do perfumowania garderoby, oczyszczania powietrza, mycia naczyń i podłóg, zwalczania pleśni, odstraszania ciem i mrówek oraz jako pchła dla psów i kotów.