PŁATKI OWSIANE: WŁAŚCIWOŚCI, ZASTOSOWANIA, ZALETY I PRZECIWWSKAZANIA

Z owsa otrzymujesz mąkę bogatą w witaminy, błonnik i minerały, którą warto wprowadzić do swojej diety. Płatki owsiane uzyskuje się poprzez zmielenie całych lub łuskanych nasion owsa. Owies to roślina należąca do rodziny Poaceae. Istnieje kilka gatunków owsa. Najbardziej znanym jest avena sativa (lub owies zwyczajny). Inne produkty otrzymywane z owsa to ziarna, płatki owsiane, mleko owsiane i otręby.

Płatki owsiane: wartości odżywcze

Sto gramów mąki owsianej dostarcza organizmowi 404 kalorii. Posiada wysoką kaloryczność i umiarkowany indeks glikemiczny. Jest bogatym źródłem błonnika, minerałów i witamin z grupy B. Zawiera również białka i tłuszcze.

Właściwości i korzyści

Płatki owsiane to pokarm, który warto dodać do swojej diety z kilku powodów:

  • obniża zły cholesterol (LDL) dzięki obecności beta-glukanów, rozpuszczalnego błonnika roślinnego;
  • jest przydatny przy zaparciach, ponieważ włókna sprzyjają pasażu jelitowemu;
  • ma umiarkowany indeks glikemiczny, ponieważ obecność błonnika powoduje, że skrobia z mąki jest powoli wchłaniana;
  • jego białka zawierają lizynę, bardzo ważny aminokwas egzogenny, którego inne zboża (z wyjątkiem amarantusa) są ubogie.

Jest szczególnie odpowiedni dla tych, którzy muszą kontrolować poziom cukru we krwi, cholesterolu lub zaparcia, dla kobiet w ciąży, osób zdrowiejących i ogólnie dla tych, którzy czują się zmęczeni i zestresowani.

Wykorzystaj w kuchni

Z płatków owsianych wyrabia się herbatniki, chleb i włoską foccatię, samodzielnie lub zmieszane z innymi mąkami. Może być również stosowany jako zagęstnik do kremów, sosów, zup oraz do panierowania mięsa.

Płatki owsiane DIY

Robienie płatków owsianych w domu jest proste, wystarczy zmielić płatki owsiane blenderem, aż uzyskasz możliwie najdelikatniejszą mąkę.

Przeciwwskazania

Spożywania płatków owsianych należy unikać, jeśli jesteś uczulony na nikiel. Owies zawiera większą ilość niklu niż ziarna takie jak ryż i pszenica.