7 wskazówek, jak stworzyć dom w stylu Montessori – cz. 2

Przestrzeń w stylu Montessori może stać się dla Ciebie i Twojego maleństwa bezpieczna przystanią. Żeby jednak tak się stało zastosuj swój projekt do poniższych wskazówek.

1. Przyjazne dzieciom

Meble potrzebne do zorganizowania kącików Montessori w domu muszą być wykonane z materiałów odpowiednich dla dzieci. Niskie stoliki, krzesła, regały muszą umożliwiać dziecku korzystanie z przestrzeni i żyć nią samotnie, nie prosząc osoby dorosłej o przesunięcie krzesła, ponieważ jest za ciężkie.

2. Mniej znaczy więcej

Motto „Mniej znaczy więcej” w przestrzeni Montessori jest podstawą. Dobrze zorganizowana, czysta i prosta przestrzeń pozwoli dziecku rozwijać zdolność koncentracji.

3. Miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu

Organizacja, można to podsumować w następujący sposób. Przejrzystość posiadania miejsca przeznaczonego na materiały, jedno na książki, a drugie na zabawki, pozwoli dziecku ćwiczyć już silne poczucie porządku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, dzieci są w naturalny sposób doprowadzane do porządku. Stają się bałaganiarskie, gdy przytłoczeni ilością przedmiotów w domu, nie mają schematu, gdzie przechowywać różne przedmioty.

4. Sztuka w przestrzeni  

Integracja natury i sztuki w przestrzeni Montessori ma fundamentalne znaczenie. Dziecko musi ćwiczyć swoje umiejętności obserwacji piękna stworzonego przez naturę jak w sztuce stworzonej przez człowieka. Dlatego tak ważne jest dekorowanie takich przestrzeni poprzez wstawianie roślin i sztuki. Rośliny pomagają też dziecku obserwować swój wzrost, zmiany zachodzące w przyrodzie i rozwijać umiejętność „opiekowania się” czymś.

5. Stymuluj niezależność

Jak wspomniano w przypadku mebli przyjaznych dziecku, przestrzeń musi być tak zorganizowana, aby większość rzeczy dziecko mogło robić samodzielnie, bez konieczności proszenia o pomoc dorosłego.

6. Postaw się na miejscu dziecka

Główny nacisk należy położyć na widzenie przestrzeni oczami dziecka. Ważne jest, aby wyróżnić dostępne i niebezpieczne obszary.

7. Odpowiedzialność

Jeśli stworzysz przestrzeń dla każdej aktywności dziecka i jeśli będzie miało w tej przestrzeni swoje rzeczy, będzie mu też łatwiej brać odpowiedzialność za to, co do niego należy.

 

Podsumowując, zorganizowanie w ten sposób naszego domu może pomóc w stworzeniu spokoju w naszym życiu z naszym dzieckiem. Mam nadzieję, że te pomysły będą dla Ciebie inspiracją do wprowadzenia dzisiaj pewnych zmian. Zawsze możemy kontynuować pracę w naszych domach, aby stopniowo czynić rzeczy jeszcze bardziej dostępnymi, atrakcyjniejszymi i bardziej angażującymi dla naszego dziecka. Po więcej inspiracji i wskazówek dotyczących stylu Montessori zajrzyj tutaj https://www.robocizna.pl/kilka-wskazowek-jak-urzadzic-swoj-dom-w-stylu-montessori/