Jak zorganizować przestrzeń Montessori w domu? Cz. 1.

Jedną z podstawowych zasad metody Montessori jest danie wolnej przestrzeni do gry. Wprowadzając tę ​​koncepcję do domu, znaczenie – nawet tutaj – dobrze zorganizowanego miejsca przeznaczonego do zabawy jest jasne. Przestrzeń, która podąża za etapami rozwoju dziecka i dostosowuje się do niego, zmieniając się wraz z jego rozwojem i podążając za jego potrzebami. Zróżnicowane strefy aktywności tworzą idealne miejsce do wykonywania czynności oraz pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Urządzanie przestrzeni Montessori musi być zredukowane do tego, co niezbędne i zgodne z organizacją gier, książek i materiałów kreatywnych.

W otoczeniu preferowane są naturalne materiały, a także drewniane gry. Zobaczmy więc, jak zastosować nasze porady do różnych pomieszczeń w domu. Oczywiście nie są to wskazania stałe, ale można je dostosować do Twojego domu, życia rodzinnego i cech Twojego dziecka.

Styl Montessori w salonie

W salonie można zorganizować kreatywność Montessori i bawić się kącikiem wykorzystując prosty stół i krzesła. Dobrze byłoby mieć przy stole regał, który można wyposażyć w pojemniki do przechowywania przedmiotów użytku dziecka.

Półki dedykowane na przedmioty dziecka muszą być odpowiednie do jego wzrostu, dlatego organizację regału lub półki zaczniemy od dołu. Jeśli masz więcej dzieci, zróżnicuj półki według wieku, aby każdy mógł znaleźć i odłożyć używane przedmioty na swoim miejscu. Przedmioty nieodpowiednie dla najmłodszego dziecka można umieścić w pudłach, które postawisz na najwyższych półkach, aby nie były łatwo dostępne.

Stoły i krzesła muszą być odpowiedniej wielkości, znajdziesz je w każdym sklepie, który posiada meble dziecięce. Stolik i krzesła najlepiej umieścić w pobliżu okna. Dywany są niezbędne zwłaszcza zimą. Służą do odgraniczenia placu zabaw oraz do ocieplenia podłogi zimą.

Styl Montessori w łazience

Przydatne jest stworzenie toaletki z małą meblościanką umieszczoną na ziemi z niezbędnymi do oswojenia dziecka ze swoją osobistą pielęgnacją. W tym dedykowanym kąciku dziecko może znaleźć swoją szczoteczkę i pastę do zębów oraz ręczniki. Przydałaby się również mała umywalka, aby dopełnić wszystko, ale jeśli to niemożliwe, możemy zdecydować się na stołek, aby zawsze mogło korzystać z umywalki. Również w tym środowisku lusterko pomoże dziecku śledzić codzienne czynności pielęgnacyjne.