Wiesz co oznacza symbol sfinksa lub węża?

Róża

Róża wszystkich kwiatów ze względu na swoje piękno i zapach jest tą, która nabrała najbardziej symbolicznych znaczeń. Dla ikonografii chrześcijańskiej róża oznacza: kielich, który zbierał krew Jezusa, a zatem symbol Jego cierpień i ran. Czasami róża jest umieszczana w miejscu serca Jezusa, Najświętszego Serca. Mistyczną różą modlitewną poświęconą Madonnie jest sama Dziewica. Prawdopodobny symbol odnowy, gdyż od niepamiętnych czasów zachował się zwyczaj umieszczania róż na grobowcach. W każdym razie róża jest przede wszystkim symbolem ziemskiej i mistycznej miłości.

Wąż

Wąż obecny we wszystkich kulturach świata ma bardzo różne znaczenia. Wąż ma w starożytnym świecie (egipskim, greckim i rzymskim) znaczenie pożeracza słońca i dlatego uważany jest za odpowiedzialny za nadejście nocy. Dopiero o świcie Słońcu udaje się uciec z pyska zwierzęcia i w ten sposób sprowadzić światło z powrotem na Ziemię. Nadal wśród Greków wąż jest symbolem medycyny oraz zdolności wróżbiarskich i proroczych. W symbolice chrześcijańskiej wąż pojawia się jako związany z Maryją, zwłaszcza gdy jest przedstawiana jako Niepokalana stojąca na półksiężycu i depcząca głowę węża. Madonna miażdży jednocześnie zmienną naturę człowieka reprezentowaną przez Księżyc i węża, który od Ewy jest kusicielem ludzkości.

Sfinks

Sfinks to pół-lew, pół-człowiek potwór, który reprezentuje nie tylko zagadkę słynnego pytania zadanego Edypowi, ale także wszystko to, co nieuniknione i nieznane. To symbol losu i tajemnicy. Zobaczmy postać.

Słońce

Słońce, symbol wielu znaczeń, obecne jest we wszystkich kulturach. Słońce jest obrazem życia, ale i tym, które niszczy. Ta podwójna symbolika jest dobrze wyrażona przez boga słonecznego Apolla, którego strzały dają życie i śmierć. Natomiast w ikonografii chrześcijańskiej ma zawsze pozytywne znaczenie: królewskości, zmartwychwstania i nieśmiertelności.

Zaciekawiło Cię znaczenie symboli? Więcej znajdziesz tutaj https://www.belzec.org.pl/sztuka-i-symbole-znaczenie-przedmiotow-ktore-znajdujemy-w-sztuce-cz-1/