Jakie są naczynia włosowate i co jest przyczyną ich powstawania?

Kapilary to małe naczynia krwionośne odpowiedzialne za wymianę metaboliczną i oddechową między krwią a tkankami ciała. Ich wielkość różni się w zależności od organu, w którym się znajdują. Kiedy się rozszerzają, tworzą na skórze plamy, czerwonawe lub niebieskawe wzory. Przyczyn kruchości naczyń włosowatych jest wiele. Znajomość jest jednak decydująca: jeśli inne osoby w rodzinie miały ten problem, to prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest bardzo duże. Teleangiektazje mogą pojawić się już około 20 roku życia. Zobaczmy, jakie są inne przyczyny:

1. Zmiany hormonalne

W przypadku nadczynności tarczycy oraz w niektórych okresach życia, takich jak menopauza czy ciąża, istnieje większa skłonność do rozwoju teleangiektazji. Ponadto przedłużone stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i innych leków sprzyja ich rozwojowi. Estrogen powoduje zatrzymanie płynów; Z drugiej strony progesteron rozluźnia mięśnie gładkie ścian naczyń krwionośnych, które w związku z tym rozszerzają się. Dobrą wiadomością jest to, że teleangiektazje spowodowane ciążą w wielu przypadkach znikają po porodzie.

2. Bliskość źródeł ciepła

Ekspozycja na źródła ciepła powoduje powstawanie teleangiektazji, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. Wskazane jest, aby nie wystawiać się na słońce i unikać mycia w zbyt gorącej wodzie. Jednym z czynników ryzyka jest depilacja woskiem na gorąco, która łączy ciepło z „traumatycznym” działaniem.

3. Siedzący tryb życia

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji stojącej lub siedzącej boli. Wystarczy chodzić codziennie przez co najmniej 30 minut, aby przeciwdziałać rozwojowi teleangiektazji, poprawiając krążenie krwi obwodowej.

4. Złe nawyki: jedzenie, palenie, stres

Zdrowa dieta i utrzymanie prawidłowej wagi to podstawa. Preferowane jest jedzenie bogate w witaminy i minerały. Nadwaga i nagła utrata wagi zwiększają ryzyko wystąpienia teleangiektazji. Inne czynniki, które sprawiają, że naczynia włosowate są kruche to noszenie niewygodnych butów (za wysokich lub za niskich), ciasne ubranie, urazy, palenie i stres.