Jak wybrać baterię do nablatowej umywalki?

Umywalka stawiana na blacie to hit w aranżacjach nowoczesnych łazienek. Za popularnością armatury stoi jej niesamowita estetyka. Dodatkową korzyścią jest możliwość zagospodarowania przestrzeni pod umywalką. Żeby taka umywalka mogła prezentować się stylowo, powinna mieć odpowiednio dobrany kran. Sprawdź, jak dopasować właściwą baterię do umywalki nablatowej.  

Podczas zakupu misy zwrócić uwagę czy wybrany model ma już wycięty otwór na baterię. Na rynku dostępne są umywalki z bateriami montowanymi na powierzchni misy oraz wersje pełne, do których przeznaczone są baterie podtynkowe, montowane w ścianie lub baterie nablatowe – instalowane tuż obok umywalki. Te ostatnie prezentują ciekawy design i tworzą efektowną armaturę.   

Baterie montowane na umywalce  

Podłączenie baterii instalowanych na umywalce nie należy do trudnych wyzwań. Do montażu konieczny jest otwór, fabrycznie wykonany w ceramice. Najłatwiej podłączyć baterię elastycznym wężykiem. Sporym ułatwieniem jest to, że nie musisz dokładnie rozstawiać rur.  

Sprawdź przed podłączeniem, czy wężyki są szczelne. Najpopularniejsze baterie stojące mają postać jednego uchwytu. Są komfortowe w obsłudze – bez trudu kontrolujesz temperaturę i natężenie strumienia wody. Charakteryzują się też mniejszym zużyciem wody. Na rynku dostępne są również baterie dwukurkowe – jeden z ciepłą, a drugi z zimną wodą. 

Baterie ścienne  

To najbardziej pracochłonna w montażu bateria – jej podtynkową instalację należy uwzględnić już podczas projektowania łazienki, ponieważ konieczne jest podłączenie baterii bezpośrednio do rur z ciepłą i zimną wodą. Musisz dokładnie wiedzieć, gdzie będzie miejsce przeznaczone na montaż kranu. Jeśli wybrana umywalka nie ma otworu na baterie, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie kranu wprost nad ceramiczną misą, ale należy uwzględnić odpowiednią wysokość. Zamontowanie baterii ściennych gwarantuje większą swobodę ruchów podczas korzystania z umywalki oraz oszczędność miejsca na blacie.  

Baterie osadzane na blacie  

Bateria na blat jest idealna do ceramiki, która nie posiada fabrycznego otworu na kran. Sam decydujesz o tym, gdzie go ustawić – za umywalką, czy z boku. Żeby wygodnie korzystać z tak montowanej baterii, pamiętaj o zachowaniu około 15 cm odległości wylewki od krawędzi misy. Komfort zapewni Ci model wysoki, mający długą wylewkę. Żeby stworzyć udaną kompozycję, połącz taką baterię z geometryczną misą. Dobrze sprawdzą się umywalki Catalano, które mają ponadczasowy charakter – są śnieżnobiałe i wyróżnia je niezwykła symetria. Misa powinna mieć także odpowiednią głębokość – 37 lub 47 cm.  

Nablatowe umywalki robią wrażenie – kreują we wnętrzu łazienki niesamowite walory estetyczne. Wyróżnia je klasa i niebanalność oraz trwałość poszczególnych elementów. Decydując się na taki wariant, weź pod uwagę wszystkie wymienione czynniki i twórz stylowe oraz praktyczne odsłony wnętrza.