Bezsenność objawia się na różne sposoby.
Według najnowszych badań, dla 10% populacji bezsenność jest uporczywym problemem, który negatywnie wpływa na codzienne życie. Dotyczy głównie kobiet, osób starszych, osób z zaburzeniami medycznymi i psychicznymi oraz pracowników zmianowych. Objawia się na różne sposoby: trudności z zasypianiem, utrzymywanie ciągłego snu w nocy lub zbyt wczesne budzenie się bez możliwości ponownego zaśnięcia. Następnego dnia osoby takie czują się wyczerpane i niezbyt przytomne.
Wszyscy czasami źle śpimy lub gdy kładziemy się spać, rzucamy się i przewracamy godzinami, nie mogąc zasnąć. Jeśli jednak zdarza się to coraz częściej nie wolno takich objawów bagatelizować. W rzeczywistości bezsenność przedłużająca się w czasie może mieć negatywne konsekwencje w życiu codziennym, a także szkodzić zdrowiu.
Dobry sen jest ważny, ponieważ podczas snu nasze mózgi pozbywają się produktów przemiany materii i przechowują nowe informacje poznane w ciągu dnia. Dobry odpoczynek pomaga zapobiegać nadciśnieniu, zawałowi serca, cukrzycy i depresji.
Bezsenność i parasomnia
Dysomnia to zaburzenia snu związane z ilością, jakością i rytmem snu. Jednym z nich jest bezsenność. Do tej samej grupy należą hipersomnia, narkolepsja i bezdech senny.
Parasomnia to zaburzenia związane ze zdarzeniami zachodzącymi podczas snu lub przejścia ze snu w stan czuwania. Obejmuje to lunatykowanie, bruksizm, mówienie przez sen i zespół niespokojnych nóg.
Przyczyny bezsenności
Czasami to po prostu złe nawyki sprawiają, że nie możemy spać: obfity obiad, spożywanie kofeiny i alkoholu, korzystanie ze smartfonów i komputerów przed pójściem spać. Inne jednak zaburzenie ma bardziej złożone korzenie, obejmujące lęk, stres lub depresję. W niektórych przypadkach bezsenność jest również spowodowana chorobami powodującymi ból fizyczny i skutkami ubocznymi niektórych leków. O tym czego nie należy jeść przed snem przeczytasz w poniższym artykule https://www.oblawa.pl/sposoby-na-walke-z-bezsennoscia-co-jesc-a-czego-unikac/