Kosmetyczne masła roślinne: krótki przewodnik po ich rodzajach

Masła roślinne to substancje tłuszczowe pozyskiwane z roślin. Można je stosować samodzielnie, lub łączyć z innymi składnikami w celu uzyskania produktów odpowiednich do pielęgnacji ciała i włosów. Istnieją różne rodzaje maseł roślinnych, każde o innych właściwościach. Najbardziej znane to masło kakaowe i masło shea.

  1. Bacuri

Masło Bacuri pozyskiwane jest z nasion Platonia insignis, drzewa z rodziny Clusiaceae. Bacuri pochodzi z brazylijskiego stanu Para. Posiada właściwości zmiękczające, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające.

Na wyspie Marajó olej bacuri jest stosowany przeciwko ukąszeniom pająków i węży, w leczeniu zapalenia stawów, reumatyzmu i problemów dermatologicznych. Łatwo się wchłania przez skórę i nadaje jej złocisty kolor. W kosmetyce stosowany jest samodzielnie lub do produkcji kremów przeciwstarzeniowych, balsamów przeciwbólowych, maseczek i odżywek do włosów, kremów na rozstępy.

  1. Kakao

Masło kakaowe pozyskiwane jest z nasion (ziarna) drzewa kakaowego Theobroma cacao, należącego do rodziny Sterculiaceae. Ma biało-żółty kolor, topi się w okolicach 36°C, a dzięki zawartości antyoksydantów nie ulega łatwo jełczeniu. Masło kakaowe wykorzystywane jest w celach spożywczych i kosmetycznych do produkcji odżywczych i zmiękczających kremów do ciała. To także główny składnik dobrze znanych pomadek do ust.

  1. Cupuacu

Masło cupuacu pozyskiwane jest z nasion Theobroma grandiflorum , drzewa z rodziny Malvaceae. Topi się w okolicach 30°C, szybko wchłania się w skórę i nie jest tłusty. Zawiera kwasy tłuszczowe i fitosterole. W kosmetyce służy do tworzenia kremów, preparatów do demakijażu i produktów do włosów. Działa odżywczo, zmiękczająco i nawilżająco, poprawiając niedoskonałości.

  1. Shea

Masło to pozyskiwane jest z przetworzenia nasion drzewa shea – Butyrospermum parkii – należącego do rodziny sapotaceae. Jest to jedno z najczęściej używanych maseł do pielęgnacji skóry i włosów. Jest szeroko rozpowszechnione w Afryce, gdzie  wykorzystuje się je także w celach spożywczych.

Bogaty w witaminy A i E ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące i lecznicze. Często występuje w formułach odżywczych, zmiękczających i łagodzących kremów do twarzy i ciała. Przydaje się w zapobieganiu rozstępom w czasie ciąży. Więcej o tym produkcie przeczytasz w poniższym artykule https://www.codzienne.pl/czym-wlasciwie-jest-maslo-shea/