Kilka wskazówek, jak urządzić swój dom w stylu Montessori

Ile razy znalazłeś się w przestrzeni Montessori z dzieckiem, myśląc, że jest naprawdę spokojne i relaksujące? Czy chciałbyś przywrócić spokój i relaks do swojego domu, tworząc dom w stylu Montessori, ale nie wiesz od czego zacząć?

Czy to w szkole, bibliotece czy pokoju zabaw, w stylu Montessori organizacja każdej przestrzeni zgodnie z potrzebami dzieci jest wyraźnie widoczna. Jeśli chcesz zorganizować środowisko Montessori w swoim domu, ale nie masz miejsca, które można by całkowicie poświęcić dziecięcej zabawie lub kreatywnym zajęciom, możesz stworzyć dobrze zorganizowane mini kąciki rozmieszczone w całym domu.

Możesz zorganizować kącik do zabawy i kreatywności w salonie lub kącik do czytania i relaksu w sypialni, kącik symulacyjny w kuchni do czynności, które łączą dziecko z doznaniami kulinarnymi lub kącik do pielęgnacji osobistej w łazience.

Czego potrzeba, aby stworzyć dom w stylu Montessori?

Przed zorganizowaniem przestrzeni Montessori będziesz musiał zadać sobie kilka pytań związanych nie tylko z charakterem i predyspozycjami Twojego dziecka, ale także z potrzebami całej rodziny mieszkającej w domu.

Zadaj sobie te pytania:

  • Jakie są postawy mojego dziecka?
  • Czy mamy już w domu meble przyjazne dzieciom, czy też musimy kupić nowe?
  • W jakich zajęciach moje dziecko jest już samodzielne? W jakich zajęciach możemy zamiast tego pomóc mu rozwinąć niezależność?
  • Jakie zajęcia najbardziej interesują moje dziecko?
  • Jak mogę stworzyć dla niego dobrze zorganizowaną i schludną przestrzeń?
  • Patrząc na przestrzeń oczami mojego dziecka, czy jest coś w domu, co powinno być bardziej dostępne lub odwrotnie, ograniczone?

Odpowiadając na te pytania, pozwolisz na zarysowanie planu, który będzie dla Ciebie szkicem podczas tworzenia przestrzeni przyjaznej dziecku w domu.