Nowoczesna technologia umożliwia błyskawiczny transfer danych, ułatwiający dostęp do szybkich usług telekomunikacyjnych. Podstawą instalacji takich ultraszybkich systemów są kable, znajdujące się w specjalnej osłonce znanej jako rura do światłowodu. Jaką funkcję pełni i z czego powinna być wykonana? W jaki sposób wybrać odpowiedni typ rury?
Rura do światłowodu ma wszechstronne zastosowanie. Jej wykonanie pozwala na ochronę wielu różnych kabli o wszechstronnym przeznaczeniu. Głównym przeznaczeniem jest jednak zabezpieczenie światłowodów przed wieloma degradującymi czynnikami.
Światłowody – co warto o nich wiedzieć?
Światłowód to specjalny przewód, służący do przesyłania danych z prędkością kilku terabitów na sekundę. Umożliwia sprawną i ultraszybką pracę telekomunikacyjną. Bazują na włóknach szklanych, transportujących dane przy pomocy fali świetlnej.
Kable światłowodowe najczęściej położone są w systemach podziemnych, gdzie wymagają ochrony przed warunkami atmosferycznymi, charakterystyką gruntu oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Tutaj swoją rolę odgrywają rury do światłowodu.
Czym jest rura do światłowodu i jakie funkcje pełni?
Rura do światłowodu to element wykonany z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, m.in. z polietylenu o bardzo wysokiej gęstości (oznaczony jako HDPE). Mają różne kolory (np. czarny), a te oznaczone są dodatkowo wyróżnikami paskowymi – służą do rozpoznania danych kabli w systemie podczas wymiany czy naprawy.
Elementy te służą do budowy telekomunikacyjnej kanalizacji wtórnej. Chronią też rurociągli kablowe światłowodowe oraz sygnalizacyjne. Sprawdzają się też w sieciach teletechnicznych – mogą być wykorzystywane jako element ochraniający sieci lokalne i dalekosiężne.
Rury osłaniają kable przed uszkodzeniem mechanicznym oraz wpływem warunków atmosferycznych czy wilgoci. Dzięki ich zastosowaniu łatwiej także rozpoznać typ danego kabla. Położenie kabli bez rur światłowodowych jest niemożliwe.
Jak wybrać odpowiednią rurę do światłowodu?
Przed wyborem odpowiednich rur światłowodowych należy sprawdzić, czy posiadają one warstwę poślizgową, która ułatwia wdmuchiwanie i zaciąganie kabli. To poprawia efektywność wykonania instalacji. Należy zwrócić uwagę na średnicę rur, uwzględniając jak wiele kabli będzie ona chronić. Konieczna jest także prawidłowa długość rury, dostosowana do długości elementów transportujących dane telekomunikacyjne. Wszystko to przekłada się na skuteczność instalacji światłowodowej i zwiększa jej wytrzymałość.