Co to jest blackout i jak się przed nim zabezpieczyć?

Jeszcze do niedawna termin ten nie był w powszechnym użyciu. Niestety, w obliczu kryzysu energetycznego blackout jest dziś na ustach wszystkich. Straszą nim media. Politycy uspokajają, a specjaliści ograniczają się do dyplomatycznych wypowiedzi. Czy grozi nam blackout? Na czym polega to zjawisko? Czy i jak możemy się na nie przygotować, by jak najmniej odczuć jego konsekwencje?

Blackout — co to takiego

Blackout to nagła, niespodziewana i najczęściej długotrwała awaria w dostawie energii energetycznej. Zjawisko to jest najczęściej wynikiem awarii krytycznej infrastruktury energetycznej. Choć dziś mówi się o nim jako o realnym zagrożeniu, do blackoutu dochodziło na przestrzeni lat w różnych krajach. Jednym z najgłośniejszych przypadków była awaria prądu w USA, pod koniec lat sześciesiątych dwudziestego wieku. Problem ten dotyczył wówczas trzydziestu milionów obywateli i obejmował obszar ponad dwustu tysięcy kilometrów kwadratowych. Przerwa w dostawie prądu trwała ponad dwanaście godzin, sparaliżowała wiele miast na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych i wywołała sporą panikę wśród ich mieszkańców.

Blackout — jak się przygotować

Czy grozi nam blackout? Teoretycznie nie, ale nigdy nie będziemy pewni na sto procent. Dlatego warto się przygotować na wypadek awarii prądu, w myśl powiedzenia — przezorny zawsze ubezpieczony. Co warto mieć w domu, jeśli nagle zgaśnie światło? Oto kilka najważniejszych rzeczy, które ułatwią funkcjonowanie w takiej sytuacji.

Zapalniczka i zapałki

To niewielkie źródło światła, pozwoli Ci poruszać się po domu, gdy zabraknie prądu i wszędzie będzie ciemno. Bez zapalniczki możesz potknąć się o domowe sprzęty i upaść. A przecież w takiej sytuacji o wypadek nie trudno. Oprócz zapalniczki, zrób też spore zapasy zapałek (zobacz tutaj)

Świeczki

Dla naszych przodków świece były jedynym źródłem światła w pomieszczeniach. Przyzwyczajeni do elektryczności, wykorzystujemy je obecnie, aby stworzyć romantyczny klimat i zrelaksować się. W przypadku blackoutu świece pomogą w wykonywaniu codziennych czynności. Dzięki nim w pomieszczeniach nie zapanują egipskie ciemności i będzie chociaż trochę jaśniej. Dlatego warto zrobić spore zapasy. Jeśli nie dojdzie do blackoutu na pewno wykorzystasz je w inny sposób i nie zmarnują się.

Latarka

Świeczki to oczywiście nie wszystko, na wypadek awarii prądu niezawodna będzie latarka. Dla wygody możesz wybrać model, który będziesz mógł przyczepić do czoła albo np. do półki. Dzięki temu będziesz mieć wolne ręce. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup kilku latarek, zarówno takich, do których włożysz baterie, jak i takich, które podłączysz do powerbanku.

Kuchenka gazowa

Jeśli masz kuchenkę na prąd, warto kupić chociaż małą turystyczną kuchenkę gazową. Dzięki temu przygotujesz i zjesz ciepłe posiłki, nawet gdy zabraknie prądu. Dobrze jest pomyśleć o tym wcześniej, bo kiedy dojdzie do awarii, tego typu sprzęt rozejdzie się, jak świeże bułeczki.

Powerbank

Kup i naładuj wcześnie najlepiej kilka powerbanków. Dzięki temu naładujesz podstawowe sprzęty i nie będziesz całkiem pozbawiony prądu. W sprzedaży są dostępne modele zasilane energią słoneczną, które doskonale sprawdzają się, np. na biwaku. W przypadku awarii warto mieć je w domu, chociaż jeśli blackout nastąpi zimą, ich naładowanie będzie trudne.

Blackout — podsumowanie

Awaria prądu może zdarzyć się zawsze. Mamy tu na myśli krótkie problemy, a nie długotrwały brak energii. Dlatego wszystkie przedmioty, które wymieniliśmy warto mieć pod ręką, np. schować je wszystkie w pudełku. Weź jednak pod uwagę, że jest wiele gardzi prawdopodobnych zdarzeń niż długotrwały blackout. Warto się przed nimi zabezpieczyć, np. wykupując ubezpieczenie mieszkania lub domu.