Szczotkowanie zębów szczoteczką bambusową to jedna z wielu rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć zużycie plastiku w domu. Codziennie myjemy zęby, często w pośpiechu i w roztargnieniu. A szczoteczka do zębów, przedmiot tak mały, jak niezbędny, w większości pozostaje niezauważony, dopóki nie nadejdzie czas, aby go wyrzucić i wymienić. W związku z tym należy pamiętać o kilku faktach: każda osoba w swoim życiu używa średnio 300 szczoteczek do zębów; 80% zużytych szczoteczek trafia do morza; większość z nich to tworzywa sztuczne, a ich utylizacja zajmuje około tysiąca lat.
Tradycyjne szczoteczki do zębów są wykonane z polipropylenu (uchwyt) oraz nylonu lub poliestru (włosie), materiałów trudnych do recyklingu. Jest ekologiczne rozwiązanie: bambusowa szczoteczka do zębów, całkowicie lub częściowo biodegradowalna. Ma mniejszy wpływ na środowisko, jest ekonomiczna i wszechstronna. Ponadto roślina bambusowa szybko rośnie, potrzebuje mało wody i zawiera substancje antybakteryjne, które chronią pień przed atakiem owadów i grzybów, dzięki czemu jej uprawa nie wymaga stosowania pestycydów i nawozów.
Jak wybrać bambusową szczoteczkę do zębów?
Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze bambusowej szczoteczki do zębów:
- Bambusowa szczoteczka do zębów powinna być w opakowaniu nadającym się do recyklingu .
- Nie wszystkie szczoteczki bambusowe są całkowicie biodegradowalne. W pełni kompostowalne szczoteczki do zębów mają bambusową rączkę i włosie pochodzenia zwierzęcego (zwykle z dzika) i można je wyrzucić do kosza na odpady organiczne lub na kompost.
- Częściowo kompostowalne szczoteczki do zębów mają bambusową rączkę i nylonowe włosie, które należy zdjąć przed wrzuceniem rączki do pojemnika na odpady lub kompost.
Jak korzystać z bambusowej szczoteczki do zębów?
Zaleca się wymianę szczoteczki do zębów co 3-4 miesiące (lub wcześniej, jeśli jest uszkodzona) i używanie jej z miękkim włosiem. Bambusowej szczoteczki do zębów używa się jak zwykłej szczoteczki do zębów, jednak ważne jest, aby po użyciu była odwrócona do góry nogami, w kontakcie z powietrzem, dzięki czemu wyschnie.