Oto krótki przegląd najbardziej odpowiednich toników dla różnych typów skóry

Odpowiedni tonik dobiera się tak jak krem. Musi być dostosowany do potrzeb określonego typu cery. Poniżej znajduje się krótka ściąga, która pomoże CI w wyborze odpowiedniego kosmetyku.

Wrażliwa skóra      

Ten typ skóry potrzebuje kojącego i zmiękczającego tonika, wolnego od alkoholu i substancji zapachowych, na bazie wody i ekstraktów roślinnych, takich jak nagietek, rumianek, melisa, jagoda i owies.

Skóra tłusta 

Ten rodzaj skóry potrzebuje ściągającego toniku, który normalizuje produkcję sebum. Toniki ściągające zawierają alkohol w różnym stopniu, jednak codzienne stosowanie toników na bazie alkoholu może pogorszyć sytuację. Przydatne są te z kwasem salicylowym i/lub ekstraktami roślinnymi, takimi jak oczar wirginijski, lawenda czy jagoda.

Normalna skóra     

Ten rodzaj skóry nie ma szczególnych potrzeb, wystarczy ją nawilżyć i chronić. Odpowiednie są toniki zmiękczające, być może na bazie aloesu, rumianku, migdałów i malwy.

Sucha skóra 

Ten rodzaj skóry jest napięty, szorstka i cienka, może swędzieć i palić. Idealny tonik jest wolny od alkoholu i substancji zapachowych oraz bazuje na składnikach o działaniu zmiękczającym, takich jak płatki owsiane, melisa, migdał czy malwa.

Skóra mieszana      

Ten typ skóry charakteryzuje się naprzemiennymi obszarami suchymi i tłustymi. Dlatego musi dążyć do działania dwóch toników (jeden ściągający i jeden zmiękczający), aby uszanować potrzeby każdego obszaru.

Oprócz toników na rynku dostępne są inne rodzaje podobnych, ale nie identycznych produktów, które coraz częściej stosuje się zamiast toniku. Tak jest w przypadku hydrolatów (lub wód aromatycznych), otrzymywanych z destylacji parowej kwiatów i liści różnych roślin, mgiełki do twarzy, nawilżających wód do spryskiwania twarzy o każdej porze dnia oraz wód termalnych.