PŁATKI OWSIANE A DIETA BEZGLUTENOWA

Lekarstwo na wszystko dla skóry

Płatki owsiane mają właściwości przeciwzapalne i skutecznie łagodzą podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie skóry. Od wieków jest remedium na ukąszenia owadów, wysypkę, swędzącą ospę wietrzną, oparzenia słoneczne, podrażnienia spowodowane kontaktem z bluszczem. Owies stosuje się w kosmetyce, w produktach do skóry wrażliwej (np. żel do golenia, kremy nawilżające, żele pod prysznic, szampony). Jest stosowany szczególnie w produktach do higieny dzieci.

Dobrze znanym lekarstwem na podrażnioną i zaczerwienioną skórę jest koloidalna kąpiel owsiana. Jest to rodzaj drobno zmielonych płatków owsianych. Możesz ją kupić w drogerii. Wówczas postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Innym rozwiązaniem jest wykonanie odpowiedniej mieszanki samemu w domu. Do kąpieli potrzebujesz około filiżanki drobnych płatków, a woda musi być letnia. W tak przygotowanej kąpieli zanurzasz się przez 10-15 minut, a następnie wklepujesz w skórę miękkim ręcznikiem jej pozostałości.

Czy płatki owsiane są bezglutenowe?

Płatki owsiane zawierają aveninę, glutenową część owsa. Ilość tego białka różni się w zależności od gatunku owsa. W przeszłości owies był pożywieniem wyłączonym z diety osób z celiakią. Dziś pytanie jest przedmiotem debaty. W niektórych krajach spożywanie owsa w dietach bezglutenowych jest dozwolone, w innych nie jest to zalecane.

Większość osób z celiakią może zawierać owies w swojej diecie bez negatywnych skutków zdrowotnych. Jest to jednak pytanie, które wciąż jest przedmiotem studiów i badań społeczności naukowej, w szczególności nad konkretnymi odmianami owsa najbardziej odpowiednimi dla celiakii. Wielu badaczy sugeruje zatem spożywanie owsa tylko w przypadku produktów na bazie lub zawierających owies. W celu monitorowania wszelkich skutków związanych z wprowadzeniem owsa zaleca się również, aby produkty te były początkowo podawane pacjentom w całkowitej remisji i będącym na diecie bezglutenowej, która wykluczyła również owies.

Gdzie kupić płatki owsiane?

Na rynku znajdziesz mąkę owsianą razową (uzyskaną z całych nasion), rafinowaną (uzyskaną z łuskanych nasion) oraz bezglutenową (mąka nie zanieczyszczona glutenem podczas produkcji). Płatki owsiane można kupić w większości supermarketów, przez Internet lub bezpośrednio od producentów.

Więcej na temat wartości odżywczych płatków owsianych przeczytasz w linku poniżej https://www.robocizna.pl/platki-owsiane-wlasciwosci-zastosowania-zalety-i-przeciwwskazania/