Jakie płytki wybrać na ścianę do małej kuchni?

Paradoksalnie, małe pomieszczenia mogą wymagać więcej czasu oraz pracy przy urządzaniu niż te większe. Dotyczy to zwłaszcza kuchni oraz aneksów kuchennych. Mniejsza powierzchnia ścian czy podłogi z pewnością jest trudniejsza do zagospodarowania, ale również wybór płytek ściennych może sprawiać problem. Jak dopasować je, by wnętrze nie stało się przygnębiającą klitką?

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Aby urządzić kuchnię o niewielkim metrażu, nierzadko trzeba wykazać się kreatywnością. Szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzeń nad blatem roboczym. Odpowiednio dopasowane płytki mogą nie tylko wizualnie powiększyć przestrzeń, ale i dodać jej charakteru. Jaki rodzaj płytek wybrać, aby osiągnąć taki rezultat?

W małych kuchniach dobrym rozwiązaniem będą płytki w jasnej kolorystyce. Wizualnie powiększą pomieszczenie, co ma istotne znaczenie przy ograniczonej przestrzeni. Lepiej unikać ciemnych barw oraz drobnych wzorów – one będą świetnie wyglądać w większych kuchniach. Wyjątek stanowią przypadki kuchni z jasnym wyposażeniem. Minimalistyczny wystrój można wtedy przełamać oryginalnym motywem, przykładowo patchworkiem w stylu retro. Warto wziąć pod uwagę również monochromatyczne płytki w żywym kolorze albo nietuzinkowe wzory, np. marokańskie. W małej kuchni nie musimy nakładać takich płytek na całą ścianę. Aby stworzyć nieszablonowe wnętrze, wystarczy wkomponować je w okolice kuchenki albo na fragmencie między szafkami.

Wspomniane jasne kolory to warianty uniwersalne, które pasują do różnych stylów aranżacyjnych. Jeśli zdecydujemy się na łagodne pastele, kremowe beże, jasne szarości albo ponadczasową biel, otrzymamy doskonałą bazę. To, że dana kuchnia ma mały metraż, nie oznacza, że nie możemy jej odświeżać co jakiś czas. Klasyczna barwa płytek pozwoli nam na znaczną swobodę w doborze dodatków.

Idealne płytki do małej kuchni

Jasne kolekcje płytek rewelacyjnie sprawdzą się w małej kuchni, podobnie jak opcje z połyskującym wykończeniem. Trudno o lepsze połączenie niż płytki jednocześnie jasne oraz połyskujące. Podobnie jak inne błyszczące elementy (w tym lustra) dodają wnętrzu głębi. Nawet maleńka kuchnia będzie optycznie wydawać się większa.

Kolejna propozycja to płytki wielkoformatowe. Według niektórych nadają się wyłącznie do przestronnych pomieszczeń, ale w małych też zdadzą egzamin. Gresowe płytki, takie jak Paradyż My Way, z powodzeniem imitują naturalny kamień (np. marmur) czy beton. Za ich pomocą łatwo uzyskać minimalistyczny efekt, gdyż nie tworzą na ścianie widocznych podziałów. Dają możliwość cieszenia się wszelkimi zaletami kamienia bez jego minusów takich jak wysoka cena czy duża waga.

Mała kuchnia w płytkach 3D

Właściciele małych kuchni mogą wziąć pod uwagę płytki 3D. Za sprawą swojej budowy odbijają promienie słoneczne w taki sposób, że wizualnie powiększają wnętrze. Świetnym przykładem płytek z tej kategorii mogą być płytki Tamoe firmy Paradyż. Doskonale odnajdują się jako całościowe wypełnienia ścian, a także jako elementy dekoracyjne. Pięknie łączą się z większymi płytkami, co daje szerokie pole do popisu osobom pragnącym mieć oryginalną kuchnię.

Jak widać, nawet niewielką przestrzeń można urządzić stylowo oraz z wyczuciem smaku. Pozwala na to między innymi olbrzymia różnorodność płytek.