Jak wybrać odpowiedni rodzaj podłogi?

Często to jaką podłogę wybierzesz do swojego mieszkania może przysporzyć nie lada wyzwanie. I nie chodzi tu o jej wzór czy kolor. Możliwości jest wiele a to, który rodzaj podłogi będzie idealny do danego pomieszczenia i twoich preferencji może zależeć od wielu czynników. Jak zatem nie pogubić się w różnorodności dostępnych wariantów?

Przede wszystkim pamiętaj, że podłoga będzie właściwie wizytówką całego pomieszczenia. Dlatego jej wybór nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę warto wziąć również koszt zarówno materiału jak i samej robocizny.

Drewniana podłoga

Drewniana podłoga była oryginalnym wystrojem domów w nie tak dalekiej przeszłości. Na jaki czas została wyparta przez laminat i panele podłogowe. Teraz jednak wraca do łask wraz z królującym stylem skandynawskim. Współcześnie drewniana podłoga jest najdroższą opcją.

Linoleum i winyl

To dwa materiały, które zdominowały wystrój wnętrz na przełomie XX/XXI wieku. Charakteryzują się niezwykłą trwałością. Są wodoodporne i łatwe w utrzymaniu. A to wszystko za naprawdę niedużą cenę.  Podłogi wykonane z linoleum lub winylowe są dostępne w szerokim wachlarzu wzorów i kolorów. Winyl może również imitować drewno i kamień. Różnią się od siebie sposobem wykonania. Linoleum to produkt naturalny wytwarzany z oleju lnianego zmieszanego z materiałem roślinnym. Z kolei winyl to syntetyczny materiał na bazie ropy naftowej.

Wykładzina podłogowa

Jest cieńsza niż dywan i z powodzeniem może przykrywać podłogę w całym pomieszczeniu. Jest ciepła, funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu. Jej cena również nie zwala z nóg. Cechy te przemawiają na korzyść wykładziny. Nie zaleca się natomiast, jej stosowania w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność.

Naturalny dywan

Dywany, podobnie jak podłogi drewniane, to wieczny element wystroju domów. Są wykonane zarówno z włókien syntetycznych jak i wełny. Ale na rynku znajdziemy dywany powstające z włókna kokosowego czy nawet trawy morskiej.

Polerowany beton

Beton jest idealny dla osób poszukujących gładkiego, współczesnego wzornictwa w industrialnym klimacie. Choć często źle oceniany za to, że jest nieprzyjazny dla środowiska. Jednakże jest to materiał bardziej ekologiczny, niż mogłoby się wydawać. Wykorzystuje się do jego produkcji kruszywa pochodzące z recyklingu i jest niewiarygodnie wytrzymały — dzięki czemu przetrwa dziesięciolecia bez konieczności wymiany. Beton jest również wodoodporny. Musi być wylany przez specjalistyczną firmę, często polerowany na wysoki połysk.