Czy wiesz, że różne kolory pobudzają u ludzi różne doznania i wpływają na odbiór poszczególnych pomieszczeń?

Kolor ścian domu często dobierany jest według własnych upodobań. Mało kto jednak zastanawia się, jak można go łączyć z meblami czy innymi elementami domu. Nie zawsze wybór ulubionego koloru jest najlepszą decyzją.

W rzeczywistości tak właśnie zwykle powstają te błędy, które prowadzą ludzi do niezadowolenia z domu, nawet nie rozumiejąc, dlaczego. Nawet sposób, w jaki kolor ścian współgra z kolorem mebli i innych elementów w domu, może dać efekt końcowy zupełnie inny, niż sobie wyobrażałeś.

Aby lepiej to zrozumieć, jeśli pomalujesz ściany sypialni bardzo jasnym kolorem, Twój sen nie będzie spokojny i zrelaksowany. Może zacząłbyś mieć trudności z zasypianiem, nie wiedząc, dlaczego! Jeśli pomalujesz ściany tego samego pokoju delikatniejszym, pastelowym kolorem, takim jak niebieski, twój sen byłby bardziej zrelaksowany i głęboki. To oczywiście, jeśli całe otoczenie jest harmonijne.

Z tego powodu wybór koloru nigdy nie powinien opierać się wyłącznie na osobistym guście. Kolor musi być wynikiem projektu, który uwzględnia wszystkie elementy obecne w pomieszczeniu. Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu ścian, by kolory mogły być bardziej intensywne.

Jak wybrać odpowiedni kolor ścian?

Szary: bardzo popularny w ostatnich latach, często kojarzony z nowoczesnymi meblami. Nadaje otoczeniu pewien styl i elegancję. Jednak używanie tego koloru nie jest łatwe!

Biały: uważany za neutralny kolor par excellence, rozjaśnia przestrzeń.

Żółty: szeroko stosowany w salonach, kuchniach i studiach, ponieważ jest to bardzo jasny kolor, który pobudza koncentrację.

Czerwony: należy unikać w sypialniach, ponieważ jest to bardzo żywy kolor, który przekazuje siłę i energię. Nadaje się do przestrzeni tranzytowych, takich jak korytarz czy atrium.

Niebieski: kolor, który uspokaja i relaksuje. Jest często stosowany w sypialniach i łazienkach.

Różowy: kolor często używany w sypialniach, ponieważ zapewnia ciepłą i słodką atmosferę. Czasami jest używany w salonach w stylu vintage.

Zielony: jest uważany za kolor neutralny (wbrew wszelkim oczekiwaniom), ponieważ zapewnia równowagę i spokój. Często używa się go do malowania kuchni, salonów, sypialni i łazienek.

Fioletowy: jest często uważany za kolor ducha, w rzeczywistości jest szeroko stosowany do malowania sypialni, salonów i biur, miejsc odpoczynku lub koncentracji.

1 komentarz

  1. Kolory wpływają na doznania i percepcje nie tylko w budownictwo, ma to identyczne zastosowanie np. w marketingu, czy nawet w środowisku naturalnym.

Komentarze wyłączone.