2 złote zasady malowania ścian

Nie jest łatwo dopasować kolorystykę ścian w domu. Istnieje kilka podstawowych zasad, które należy wziąć pod uwagę.

 

1. Zasada „60-30-10”

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby decydujące się na samodzielne umeblowanie domu jest zastanowienie się nad doborem kolorów. Nie bierze się jednak pod uwagę jak kolory powinny być rozmieszczone.

Zasada 60-30-10 to nic innego jak:

  1. Udekoruj 60% pomieszczenia kolorem dominującym
  2. Udekoruj 30% pomieszczenia kolorem drugorzędnym
  3. Użyj pozostałego koloru jako akcentu na 10% przestrzeni.

 

Przy wyborze kolorów ścian ważne jest, aby kolory należące do kategorii barw zimnych, ciepłych i neutralnych zostały dobrane w zgodzie z harmonią.

 

2. Skoordynuj kolory

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby zbalansować kolory w taki sposób, aby nie więcej niż trzy różne kontrastujące tony były dopasowane do dominującego. Oto wszystkie możliwości do Twojej dyspozycji:

Ton w ton

Możesz udekorować pomieszczenie jednym kolorem, ale stosując podejście ton w ton możesz zastosować różne odcienie tego samego koloru. Uzyskasz jednocześnie spójny i żywy efekt chromatyczny.

Uzupełnianie

Jeśli kochasz kontrasty, jest to najbardziej odpowiednia opcja. Możesz postawić wszystko na parę uzupełniających się kolorów. Weź pod uwagę takie pary jak czerwony i zielony, niebieski i żółty lub czarny i biały. W ten sposób uzyskuje się środowiska o silnej osobowości i kreatywnym smaku.

Harmonia w 3 kolorach

Jeśli masz bardzo duże pomieszczenie, ale z niewielką głębią, możesz pomalować ściany boczne odcieniami ciemniejszymi niż sufit i podłoga. To harmonia oparta na kontraście, idealna do środowisk o nowoczesnym i zdecydowanym charakterze.

Polichromia

Jest to wybór trzech sąsiadujących kolorów, takich jak trzy odcienie od zielonego do niebieskiego lub od czerwonego do pomarańczowego. W tym przypadku otoczenie może być zmiękczone przez chromatyczne sąsiedztwo umieszczonych w nim elementów. Jego oddziaływanie jest mniej żywe niż trójstronna harmonia oparta na kontrastach.