Styl skandynawski – poznaj jego zakamarki

Koncepcja prostej i praktycznej dekoracji inspirowanej naturą. Te kilka słów najtrafniej określa styl skandynawski. Styl, który od kilku lat podbija serca Europejczyków, ale i całego świata. I nie bez powodu ten styl dekoracji w ciepłych tonacjach wzbudza ciekawość coraz większej liczby osób, zwłaszcza swoim naturalnym designem wzmocnionym kilkoma nutami koloru. Ale co dokładnie obejmuje styl skandynawski? A jaka jest historia tego stylu dekoracji? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o stylu skandynawskim, jego podstawach i cechach charakterystycznych.

Czym jest wystrój w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski wpisuje się w logikę piękna, prostoty i praktyczności. Elegancki, autentyczny i ciepły skandynawski design jest zarówno elegancki, jak i bardzo naturalny w sypialni i salonie. Pozwala udekorować wnętrze prostotą, zyskując wygodę i funkcjonalność, tworząc jednocześnie miękką i pogodną atmosferę.

Historia stylu skandynawskiego w dekoracji

Nawet jeśli we Francji eksplodował dopiero w ostatnich latach, styl skandynawski nie jest nowy. Rzeczywiście, ta koncepcja dekoracji wywodzi się ze stylu życia charakterystycznego dla europejskiej Dalekiej Północy. W tych nordyckich krajach Europy (Szwecja, Finlandia, Dania, Norwegia…) codzienność rymuje się z zimnem i ciemnością. Dlatego domy w tych krajach są projektowane i udekorowane w taki sposób, aby stały się kokonem, w którym można się zwinąć. Jednak dopiero na początku lat 50. skandynawska dekoracja osiągnęła swój szczyt dzięki estetycznym i praktycznym meblom. Meble zaprojektowane w tzw. skandynawskim designie wyróżniają się ergonomią i komfortem siedzenia. Krzesło Panton autorstwa projektanta Venera Pantona i wazon Savoy autorstwa Alvara Aalto były pierwszymi dziełami skandynawskiego wzornictwa. Odniosły sukces i wprowadziły styl i jego koncepcję do ogółu społeczeństwa.

Choć sięga dziesięcioleci, styl skandynawski jest nadal modny i bardzo lubiany. Dzięki wyrafinowanej i naturalnej dekoracji, jaką pozwala osiągnąć, skandynawskie wzornictwo w dalszym ciągu zaspokaja wszystkie potrzeby w zakresie mieszkania i aranżacji wnętrz.

Charakterystyka wystroju w stylu skandynawskim

Jak każdy godny tego miana styl dekorowania, skandynawski wystrój rządzi się swoimi specyficznymi zasadami. W dekoracji skandynawskiej sypialni czy salonu, niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę materiały, kolor i jasność, wszystko jest wykorzystywane w określonym celu.

Wszechobecna biel, niezbędna w skandynawskim stylu

Filozofia skandynawskiego designu opiera się na jednym głównym kolorze, białym. Ta nieskazitelna biel, często spotykana w skandynawskim designie, symbolizuje czystość i spokój natury, ale także rozległe połacie śniegu. Od ścian, przez meble, aż po sufit, biel idealnie pasuje do skandynawskich wnętrz. Jeśli nieskazitelna biel jest preferowana do mebli, to na ścianach znajdziemy więcej złamanej bieli. W ten sposób skandynawski wystrój podkreśla wszystkie odcienie bieli, tworząc szykowny i elegancki design.

Jednak nawet jeśli biel pozostaje kolorem dominującym w stylu skandynawskim, może kojarzyć się z innymi neutralnymi kolorami. Jest głównie szary, beżowy. Idealne są również kolory w pastelowych tonacjach. Możesz również odważyć się użyć żółtego, upewniając się, że nie użyjesz go jako całościowego wyglądu.

Designerskie meble o skandynawskim wystroju

Mebel zajmuje ważne miejsce w stylu nordyckim, ponieważ pozwala modulować minimalistyczne wnętrze, aby nadać mu pewien sznyt. Aby nie zaśmiecać przestrzeni, Skandynawowie na ogół czynią z designerskiego krzesła centralny element ich mebli. Używany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wyświetla styl graficzny lub zaokrąglone kształty, które wzmacniają przytulną atmosferę charakterystyczną dla nordyckich przestrzeni. W skandynawskim salonie designerskie krzesło znajduje zastosowanie w różnych konfiguracjach w zależności od elementów już obecnych. Może służyć jako funkcjonalne siedzisko przy biurku, kąciku do czytania lub jadalni. W niektórych salonach można go umieścić tuż obok sofy i centralnego stolika kawowego, aby zapewnić dodatkowe miejsce do siedzenia, jednocześnie wzmacniając dekorację. W najbardziej minimalistycznych skandynawskich wnętrzach głównym meblem jest designerskie krzesło, które czasami łączy się z małym stolikiem o czystych liniach.

Wybierając krzesła, Nordycy lubią komponować ze szlachetnych materiałów, które łatwo można skojarzyć z innymi elementami dekoracyjnymi lub wyposażenia. Dlatego designerskie krzesła często spotykane w skandynawskim wnętrzu wykonane są z dębu, buku, metalu, naturalnego rattanu, aluminium i stali. Inne, mniej popularne materiały, takie jak plastik i polipropylen, są również cenione, jeśli chce się wybrać designerskie meble.

Projekty hybrydowe znajdują swoje miejsce również we wnętrzach nordyckich. Nierzadko można zobaczyć krzesło, które łączy w sobie plastik i stal, plastik i drewno lub stal i drewno w salonie, kuchni lub na skandynawskim tarasie. Możliwych jest wiele innych kombinacji materiałów.