Styl skandynawski króluje na całym świecie. Przeczytaj dlaczego, cz. 1.

Cechy stylu skandynawskiego

W ostatnich latach modne stało się łączenie klasycznego stylu z elementami szwedzkimi czy skandynawskimi. Meble tego typu charakteryzują się eleganckim, esencjonalnym i niezwykle funkcjonalnym stylem, który przywodzi na myśl duże przestrzenie i wieczory spędzone przed kominkiem. Styl ten zdecydowanie pasuje do miejsc, w których zimy są mroźne i słabo oświetlone.

Styl skandynawski nie jest tym, jak wszyscy myślą o wystroju pochodzącym ze Skandynawii. W rzeczywistości jest to fuzja stylów fińskiego, norweskiego, szwedzkiego, duńskiego i skandynawskiego, na którą duży wpływ miał typ klimatu panującego w tych miejscach.

Trzeźwe linie, które charakteryzują styl skandynawski, podkreślają jego jasność. W rzeczywistości kraje, z których pochodzi, mają okresy, w których naturalne światło prawie nie istnieje, więc potrzebują jasnych kolorów.

Funkcjonalność i minimalizm służą do jak największej przestronności przestrzeni, dlatego każdy styl ma swoją własną, specyficzną paletę kolorów.

Trochę ciekawostek dotyczących kolorów

Chłodne kolory są charakterystycznym elementem skandynawskiego designu, być może pod wpływem tego, co oferuje natura. Kolorystyka mebli to: biały, jasnoszary, lodowo – kremowy, neutralne odcienie, które służą do powiększenia otoczenia i uczynienia go większym.

Kolory natury są szeroko stosowane na ścianach i tekstyliach. Na ścianach znajdują się niebieskie lub żółte nadruki, które przypominają niebo, a na tkaninach zastosowano ciepłe kolory ziemi, takie jak brązy i czerwienie. Prawdziwego koloru są dodatki, w których widać bardzo jasne kolory, takie jak pomarańcz i jasna zieleń.

Kuchnia i łazienka to dwa pomieszczenia w domu, które potrzebują więcej światła, z tego powodu szeroko stosowany jest styl skandynawski, ponadto ich praktyczność pozwala mieć wszystko zawsze pod ręką.