Sprzątanie w 5 krokach

Sprzątanie, sortowanie, wietrzenie… To niewielkie kroki, które pomagają w utrzymaniu porządku domu. To obowiązki, których nie lubisz robić, ale i nie możesz ich ignorować. Postępuj zgodnie z poniższymi 5 wskazówkami, aby łatwo przebrnąć przez proces porządków domowych.

Aby utrzymać swój dom i utrzymać go w czystości, wystarczy wykazać się odpowiednim refleksem i ustalić odpowiednie rytuały. Ważne jest, aby mieszkanie nie wyglądało jak zdjęcie z magazynu. Musi być czysto i schludnie. Powinno być w nim wszystko, czego potrzebujesz, żeby się tam dobrze czuć.

1. Trochę sprzątania, ale codziennie.

Pułapką, kiedy dbasz o swój dom, jest robienie wszystkiego na raz i spędzanie 4 godzin na sprzątaniu w weekendy. Nie musisz robić wszystkiego dokładnie każdego dnia. Spędź tam od 5 do 10 minut rano, tak samo wieczorem, niewiele więcej. Zrób matematykę, pod koniec tygodnia to prawie 2 godziny!

2. Spójrz na czas trwania zadań z odpowiedniej perspektywy

Czy pracujesz, czy jesteś przytłoczony? Tak! Wykonaj ten eksperyment: oblicz z zegarkiem w ręku, jak długo trwa zadanie, czasami jest to znacznie mniej niż myślisz. Rzeczywiście, opróżnienie zmywarki, czyszczenie toalet czy zmiana prześcieradeł zajmuje nie więcej niż 5 minut. Z kolei 2 lub 3 minuty poświęcisz na wytarcie płyty kuchennej i blatu.

3. Zaangażuj całą rodzinę

Kalkulacja jest prosta, cała rodzina może się tego trzymać przez 5 minut rano i 5 minut wieczorem. Jeśli Twoja rodzina składa się z 4 osób, to 40 minut dziennie. No cóż, nawet nie wyjmując kalkulatora, możesz policzyć, że w piątek wieczorem minęły już ponad 3 godziny jakie poświęcono w Twoim domu na sprzątanie.

4. Zadbaj o swoje przyrządy do sprzątania

Utrzymuj gąbki, ścierki i mikrofibry zawsze w czystości. Zmieniaj je lub czyść tak często, jak to możliwe. Kto chce posprzątać starą szarawą gąbką pełną bakterii leżącą na dnie zlewu? Wybierz robota odkurzającego, który będzie dla Ciebie działał w chwili, gdy Ty będziesz odpoczywać.

5. Używaj odpowiednich produktów

Sprzątaj korzystając z naturalnych środków. Możesz je wykonać samodzielnie w domu. Wykorzystaj olejki eteryczne, sodę oczyszczoną i ocet. Są tanimi, łatwymi w użyciu i bardzo skutecznymi składnikami, nie zanieczyszczającymi środowiska i bezpiecznymi dla zdrowia. Twórz własne środki czyszczące, jest to bardzo łatwe i ekonomiczne.