Projektujemy kuchnię i sypialnię dla dziecka cz. 2

 Styl Montessori w kuchni

Wieża Montessori (znana również jako wieża do nauki Montessori lub stołek) jest z pewnością najbardziej przydatnym elementem Montessori w kuchni. Stołek ten pozwala dzieciom uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez dorosłych, podchodzić do stołu lub blatu kuchennego z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Dziecko będzie bezpieczne mogło obserwować, ugniatać i oswajać się z przygotowywaniem prostych potraw.

Przydałby się tu również niski stolik, dzięki któremu dziecko będzie miało wydzieloną i zawsze łatwo dostępną powierzchnię roboczą. Kuchnia z zabawkami może być przydatna do przechowywania mini zastawy stołowej, ściereczki kuchennej i uchwytów na garnki w jego dedykowanej części kuchennej.

Styl Montessori w sypialni

Bardzo niska konstrukcja, a nawet prosty materac postawiony na ziemi, charakteryzują łóżko Montessori. Pozwala to dziecku w pełni samodzielnie wchodzić i schodzić z łóżka, nawet gdy jest bardzo małe. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór łóżka w kształcie domku.

W sypialni przydadzą się również kosze i pojemniki na gry oraz regał Montessori. Wysokość regału musi być odpowiednia, aby dziecko miało możliwość zobaczenia okładki swoich książek, pozwalając mu na samodzielne wybieranie książek do czytania. Kącik do czytania można odtworzyć obok regału wykorzystując dywanik i mnóstwo poduszek. Wśród dzieci dużą popularnością cieszy się również stosowanie tipi lub firanki z baldachimu zwisającej z sufitu.

Przytwierdzone do ściany lusterko przyda się maluszkowi w fazie rozpoznawania sylwetki oraz starszemu dziecku do nauki samodzielnego ubierania się. Szafa musi być dość mała, z łatwo dostępnymi półkami wewnętrznymi. Zawsze z myślą o rozwijaniu autonomii dzieci, należy im umożliwić bardzo łatwe branie i wkładanie ubrań do szafy.

Oczywiście w sypialni Montessori nie może zabraknąć zabezpieczeń do gniazdek i szuflad co najmniej do 3 roku życia. Sprawdzamy, czy nie ma podwieszonych przewodów elektrycznych lub zasłon, które mogłyby spaść, gdyby dziecko je pociągnęło. Jeśli są szafki i regał należy przymocować je do ściany, aby zapobiec ich przewróceniu.