Skuteczne metody czyszczenia moskitier

Stałe lub ruchome moskitiery należy okresowo czyścić. W poniższym artykule omówimy m.in. jak skutecznie czyścić moskitiery by służyły nam przez długie lata. Zacznijmy jednak od przedstawienia różnych rodzajów moskitier, jakie możemy spotkać na rynku.

W okresie letnim moskitiery chronią nas przed inwazją komarów, much, pluskw i innych niepożądanych owadów. Służą również do utrzymania okien w czystości, ponieważ zatrzymują kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia, które w przeciwnym razie dostałyby się do domu.

O ile czyszczenie szyb i okien jest szybkie i łatwe, to nie można tego powiedzieć o moskitierach. Czasami myśl o konieczności ich demontażu i ponownego montażu kończy się rezygnacją, powodując jeszcze większe gromadzenie się brudu, a czyszczenie staje się bardziej skomplikowane.

Zobaczmy, jak w kilku krokach wyczyścić moskitiery, nawet bez ich demontażu i bez użycia środków chemicznych.

Różne rodzaje moskitier: charakterystyka i funkcjonalność

Moskitiery składają się z metalowej lub plastikowej siatki o bardzo gęstej fakturze, która zapobiega przedostawaniu się owadów i innych zanieczyszczeń, ale nie powietrza i naturalnego światła.

Na rynku dostępne są różne rodzaje moskitier, które można podzielić na 5 kategorii:

  • Rolowane moskitiery sprężynowe: są najbardziej popularne i najłatwiejsze w montażu. Montowane są bezpośrednio w skrzynce i dopasowują się do każdego typu okna lub drzwi. Dzięki mechanizmowi otwierania opartemu na prowadnicach bocznych, ten rodzaj moskitiery jest łatwy w obsłudze i czyszczeniu.
  • Moskitiery stałe: bardzo odpowiednie do okien o określonych wymiarach, które nie otwierają się często.
  • Moskitiery uchylne: szczególnie polecane do okien balkonowych wychodzących na ogrody, tarasy lub balkony, otwierają się jak drzwi.
  • Plisowane moskitiery: dzięki otworowi harmonijkowemu zajmują minimalną powierzchnię i nie muszą być wpuszczane. Mogą otwierać się zarówno w pionie, jak i w poziomie.
  • Moskitiery magnetyczne: tańsze i bardziej praktyczne, nakładane na okna i drzwi z paskami samoprzylepnymi. Są wygodne dla tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze i nie chcą wiercić otworów w ramach okiennych.