Jaka chemia budowlana będzie niezbędna w trakcie remontu mieszkania?

Remont potrafi być niesamowicie wymagającym przedsięwzięciem. Jego przeprowadzenie wymusza nie tylko nabycie sporej ilości wiedzy, ale również poświęcenia dużo czasu, zwłaszcza gdy planuje się go bez zatrudniania fachowców. W trakcie odnawiania mieszkania niezwykle przydatna okazuje się chemia budowlana. O jakich produktach konkretnie mowa? 

Piękne ściany podstawą każdej aranżacji

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas większości remontów okazuje się odpowiednio dobrana farba. Znajduje się ona w kategorii chemii budowlanej. Istnieje jednak tak szeroki wybór rozmaitych modeli, że można mieć poważny dylemat, jaki powinien być ostateczny wybór. Ważny jest przede wszystkim kolor, który powinien pasować do całości wystroju. W innym wypadku aranżacja nie będzie się prezentować zbyt atrakcyjnie. Istotne znaczenie ma również to, z czego wykonano konkretną farbę. Wpływa to bowiem na posiadane przez nią właściwości. Wyróżnia się modele: 

  • akrylowe, 
  • winylowe, 
  • ceramiczne, 
  • elewacyjne (do zewnętrznych powierzchni), 
  • emulsje lateksowe. 

Chemia budowlana to niezwykle szeroka kategoria, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, na jakie będzie narażona farba. Na przykład do łazienki lub kuchni idealnie nada się winylowa, gdyż cechuje się stosunkowo niską przepuszczalnością pary wodnej. 

Sprawne sprzątanie po remoncie – czy to możliwe?

Remonty cechują się tym, że po ich zakończeniu zostaje sporo sprzątania. Jest ono znacznie trudniejsze niż porządki, jakie wykonuje się na co dzień. W kategorii chemii budowlanej znajdują się więc odpowiednie środki, mające ułatwić to zadanie. Mowa tu chociażby o: 

  • mocnych odtłuszczaczach, 
  • intensywnych środkach do mycia podłóg, 
  • płynach czyszczących płytki, 
  • preparatach do usuwania zabrudzeń z plastiku, 
  • piankach do toalet. 

Warto zdecydować się na specjalistyczne produkty, aby maksymalnie uprościć sobie pracę. Zwykłe środki mogą być bowiem niewystarczające, gdyż nie są przeznaczone do aż tak uporczywych zabrudzeń. Chemia budowlana obejmuje tyle rozmaitych preparatów, że każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Ponadto spora część z nich posiada przystępną cenę. Jeżeli remontuje się łazienkę, należy koniecznie zaopatrzyć się w preparat zwalczający pleśń oraz grzyby. Ich obecność w mieszkaniu jest bowiem niebezpieczna dla zdrowia i może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak chociażby częste infekcje w wyniku obniżenia odporności.