Jak zorganizować cotygodniowe sprzątanie podłóg?

Podłogi należy codziennie myć wodą i detergentami, stosując najbardziej odpowiednie dla każdego rodzaju produkty. Oczywiście nie zawsze można poświęcić czas na ich umycie, ale w takich przypadkach nie należy rezygnować ze sprzątania, przynajmniej z codziennego używania odkurzacza lub szczotki.

Doskonałym rozwiązaniem do codziennego sprzątania podłóg może być odkurzacz – robot. Robot odkurzający to narzędzie, które nie może zastąpić dokładnego cotygodniowego sprzątania, ale z pewnością przydaje się do odciążenia codziennego nakładu pracy.

Aby uzyskać idealnie czyste, lśniące powierzchnie, raz w tygodniu należy zwrócić większą uwagę na wykładziny podłogowe, wybierając wysoce skuteczne środki ochronne i detergenty.

 

Podłogi parkietowe

W przypadku podłóg parkietowych zaleca się wykonanie emulsji wody i oleju roślinnego: to rozwiązanie pozwala na dokładne wypolerowanie powierzchni, tworząc bardzo odporną ochronną patynę. Ale uważaj, aby nie przesadzić z olejkiem: niewiele potrzeba, aby uzyskać pożądany efekt.

Natomiast podłogi wyłożone kafelkami można myć detergentem na bazie mydła marsylskiego i soku z cytryny: jest to silny odtłuszczacz, który w krótkim czasie usuwa wszelkie ślady brudu, oszczędzając cenne minuty, które można przeznaczyć na inne czyszczenie.

 

Podłogi z terakoty

Jeśli natomiast posiadasz podłogi z terakoty, powinieneś przynajmniej raz w tygodniu poświęcić się zabiegom dogłębnego czyszczenia olejem lnianym. Lepiej zrobić to późnym wieczorem, bo trzeba pozostaw je na noc, a następnie spłucz dużą ilością zimnej wody, aby usunąć wszelkie ślady oleju, pozostawiając podłogę bardzo błyszczącą. Dzięki tej małej sztuczce nie będziesz musiał używać wosku!

 

Podłogi laminowane

Jeśli masz w domu wykładziny laminowane, nigdy nie używaj amoniaku, ale ogranicz się do mycia podłóg bardzo gorącą, prawie wrzącą wodą, ponieważ jest to silny odtłuszczacz i dodaj tylko dwie łyżki mydła marsylskiego.