Do czego używa się gniazd meblowych?

Mnogość urządzeń elektrycznych stosowanych w kuchni wymaga dostępu do dużej liczby gniazdek elektrycznych. Gdy gniazdka znajdują się w dużej odległości od blatów, na których ustawiane są sprzęty elektryczne, zwykle stosuje się przedłużacze. Estetyczną alternatywą dla przedłużaczy i tzw. złodziejek, czyli rozgałęźników elektrycznych, może być gniazdo meblowe wpuszczane. To element przeznaczony do instalacji w blacie, ewentualnie w ścianie szafki lub biurka.

Kuchenne gniazda meblowe tradycyjne i chowane

Podstawowym miejscem montażu estetycznych gniazd meblowych wpuszczanych i nablatowych jest kuchnia. To pomieszczenie, w którym występuje dużo blatów i gdzie używa się wielu urządzeń elektrycznych wymagających podłączenia do gniazdka elektrycznego. W sprzedaży znaleźć można tradycyjne gniazda meblowe nablatowe oraz ich wersje chowane, które po zamknięciu górnej pokrywy niemal licują się z powierzchnią meblowego blatu. To drugie rozwiązanie jest bardziej estetyczne, ale wymaga wycięcia otworu montażowego w blacie mebli. Gniazdo meblowe wpuszczane jest nie tylko bardziej estetyczne, ale zapewnia również większy poziom bezpieczeństwa codziennego użytkowania. Po zamknięciu gniazda dziecko nie ma do niego dostępu. Mniejsze jest również ryzyko jego przypadkowego zalania i zabrudzenia.

Meblowe gniazdka biurowe

W celu poprawy estetyki pomieszczeń biurowych, sal konferencyjnych i wykładowych, w blatach biurek i stołów coraz częściej instaluje się wpuszczane gniazda meblowe. Mogą to być gniazda pojedyncze, podwójne, potrójne lub większe, również wyposażone w wejścia ładowania USB, co jest niezwykle przydatną funkcją w przypadku zastosowań biurowych. Obecność kilku dodatkowych gniazd USB pozwala ładować laptopy, smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne, zapewniając do nich wygodny dostęp podczas pracy przy biurku. Jeśli gniazdo meblowe wpuszczane nie może być zainstalowane ze względu na wartość biurka i chęć uniknięcia uszkodzenia jego blatu, alternatywą dla tradycyjnego przedłużacza może być estetyczne gniazdo nablatowe z praktycznym uchwytem. Takie gniazdo przytwierdza się do blatu biurka bez potrzeby wycinania w nim otworu montażowego.

Nablatowych i wpuszczanych gniazd meblowych używa się w charakterze zamienników dla zwykłych przedłużaczy, zwłaszcza w miejscach, gdzie duże znaczenie ma estetyka. Oba modele gniazd najczęściej stosowane są w kuchniach i pomieszczeniach biurowych, w gabinetach i salach konferencyjnych. Zwiększają komfort i bezpieczeństwo podłączania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych do źródła prądu.